Divorț în absența soțului

7 februarie 2024 3

Bună ziua. Care e procedura de divorț, dacă nu mai țin legătura cu soțul de mult timp? Nu avem copii și nimic de împărțit. Menționez că nu este în țară. Vreau să știu cum pot obține divorțul fără el.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă soţul de asemenea doreşte să divorţaţi, poate merge la ambasada sau consulatul Republicii Moldova în ţara unde se află şi să depună o declaraţie că este de acord să divorţaţi, iar dumneavoastră cu această declaraţie mergeţi la un notar şi divorţaţi.
Dacă soţul nu doreşte să divorţaţi, doar prin... mai detaliat judecată o puteţi face.

7 februarie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Este necesar să fie întocmită cererea de chemare în judecată cu anexele necesare. Pentru detalii,informație și reprezentare, apelați 069049267

7 februarie 2024