Divort in cazul cand un sot se afla peste hotare

16 septembrie 2018 62

Pot sa divortez aflandu-ma peste hotare, prin intermediul unui avocat? Sau prezenta mea este obligatorie? Avem un copil minor in comun.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Ana,
Este posibil.
Pentru aceasta este necesar sa semnați un contract cu avocatul respectiv, pentru început îl puteți semna și expedia prin e-mail, iar după faceți schimb de exemplarele originale expediind contractul prin poștă!
De asemenea, va fi necesar sa îl împuterniciți pe avocat printr-o procură cu dreptul de a-și semna... mai detaliat sie însuși mandatul avocațial.
Procura o puteți întocmi la Consulatul sau ambasada Republicii Moldova în țara unde va aflați.
Dacă nu puteți merge la consulat sau ambasadă, atunci mergeți la un notar local însă ulterior va fi necesar sa apostilați procura.

Prezența Dvs nu este obligatorie.
La desfacerea căsătoriei urmează a fi stabilit și domiciliul copilului minor!

Vă fi necesar sa ii oferiți avocatului sa vadă în original certificatul de naștere al copilului și certificatul de căsătorie(certificatul de căsătorie va fi anexat în original la cerere și nu o sa îl mai aveți).
La fel oferiți avocatului sa vadă și buletinul de identitate în original sau copia legalizată notarial.

16 septembrie 2018