Divorț în lipsa soților

28 august 2023 3

Bună ziua. Mă aflu peste hotare și vreau să dau la divorț, pentru că de 7 ani nu știu nimic de soț. Pot da la divorț fără ca să vin în țară?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Desigur că puteți, prin intermediul unui avocat.
Dacă aveți întrebări suplimentare apelați +37369244507

29 august 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Irina! Da, desigur, insa daca aveti nevoie de asistenta juridica, puteti apela la nr. de telefon 069049267

29 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Dvs puteți divorța chiar dacă nu sunteți în țară. În acest caz, este necesar să fiți reprezentată de un avocat. În cazul în care veți fi reprezentată de un avocat, se va pregăti setul de documente necesar și se va expedia Dvs pentru semnare, ulterior aceste documente urmează... mai detaliat a fi expediate înapoi către avocat. Prezența Dvs pe parcursul ședințelor de judecată poate fi solicitată de instanță de judecată dacă aveți pretenții vizavi de partajul averii sau dacă vizează copii. În cazul în care aveți nevoie de un avocat, contactațimă !

29 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Irina
Da, exista așa posibilitate dar depinde de fiecare caz separat căci sunt multe subtilități inclusiv și la procedura de reprezentare asupra împuternicirilor pe care le veți legaliza ulterior. Recomand de a obține o consultație detaliată la un avocat.
Succese.

30 august 2023