Divort in perioada de carantina

29 martie 2020 154

Am depus cererea de divort de comun acord pe 17 februarie. Avem vreo sansa sa primim actul de divort in perioada de carantina?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Alina,

Dacă ați depus cererea de divorț la Notar:
Conform Dispoziție Comisiei pentru Situații Excepționale nr. 2 din 20.03.2020, a fost dispusă reluarea/continuarea, cu asigurarea obligatorie a respectării normelor pentru reducerea răspîndirii infecţiei COVID -19, a prestării serviciilor notariale de necesitate stringentă, la solicitarea băncilor comerciale: înregistrarea în Registrul... mai detaliat garanţiilor reale mobiliare şi autentificarea contractelor de ipotecă, pentru a asigura acordarea creditelor, în primul rînd din sectorul agricol, precum şi agenţilor economici din toate ramurile permise pentru activitate, pentru finanţarea următoarelor scopuri: (i) procurarea tehnicii şi utilajului agricol; (ii) mijloace circulante (motorină, produse alimentare, produse de igienă), precum şi (iii) alte produse necesare asigurării activităţii curente a agentului economic.

Dacă la ASP:

Conform Dispoziție Comisiei pentru Situații Excepționale nr. 1 din 18.03.2020 I.P.,, Agenţia Servicii Publice”, prin intermediul subdiviziunilor teritoriale, va acorda doar servicii de necesitate stringentă: eliberarea actului de identitate provizoriu; înregistrarea decesului; serviciile cadastrale, înregistrarea şi licenţierea unităţilor de drept.

30 martie 2020