Divort - in Romania sau Moldova?

11 august 2018 46

Buna ziua! Am o intrebare. Eu sunt cetateana a Republicii Moldova, sotul are si cetatenie MD si RO. Casatoria am inregistrat-o la starea civila din Bucuresti. La moment suntem in MD si vrem sa divortam. Putem aici sau trebuie in RO? Sau trebuie la ambasada Romaniei din Moldova? Care ar fi pasii? Avem si un copil, la fel cetatean ro si md.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Unde locuiți permanent? Unde s-a născut copilul? Unde învață copilul?

11 august 2018