Divort in situatia cand sotul este peste hotare

9 decembrie 2019 151

As vrea sa dau la divort, dar sotul e plecat peste hotare. Avem un copil de 3 anisori, cu divortul suntem ambii de acord. Cum sa procedez daca e peste hotare? Imi pot lua divortul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

In cazul in care sotul este peste hotare, puteti obtine divortul prin depunerea unei cereri de chemare in judecata privind desfacerea casatoriei. (Urmeaza sa stabiliti daca doriti partajarea averii si/sau incasarea pensiei de intretinere). Pentru a accelera procedura, dupa depunerea cererii si distribuirea acesteia unui judecator, sotul urmeaza sa... mai detaliat scrie o cerere prin care este de acord cu actiunea facand referire la numarul dosarului si sa o depuna la judecatorie unde este examinata cauza prin intermediul postei sau email.

9 decembrie 2019