Divort in strainatate

23 aprilie 2018 61

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca eu m-am casatorit in Moldova si am divortat in SUA, divortul e valabil in Moldova? Mersi mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Actele de stare civilă ale cetăţenilor Republicii Moldova întocmite de către organele competente ale statelor străine au putere doveditoare pe teritoriul statului nostru numai după transcrierea lor în registrele de stare civilă naţionale.
Cetăţenii Republicii Moldova sunt obligaţi să declare transcrierea acestor acte de stare civilă, în termen de... mai detaliat 6 luni de la întoarcerea în ţară sau de la primirea din străinătate a certificatului de stare civilă, a copiei sau extrasului de pe actul de stare civilă. Deci , va fi recunoscuta desfacerea casatoriei daca la intoarcerea in tara ve-ti merge la OSC pentru a vi se elibera certificat de desfacere a casatoriei moldovenesc. Succese!

24 aprilie 2018