Divort in timpul sarcinii

15 august 2017 534

Ce drepturi are soția daca cere divorțul in timpul sarcinii? Alți copii și bunuri pe parcursul căsniciei nu sunt.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Chiar dacă soții nu au copii minori și bunuri dobândite pe timpul căsătoriei, în situația în care nu există un acord comun al soților pentru desfacerea căsătoriei, soțul care dorește să divorțeze trebuie să se adreseze în instanța de judecată. Pe lângă desfacerea căsătoriei, în cadrul procesului Dvs. puteți... mai detaliat cere (în lipsa unui acord cu soțul) ca soțul să vă achite pensie de întreținere pe timpul gravidității (dacă nu dispuneți de un venit propriu suficient). După nașterea copilului, mai puteți cere ca instanța să stabilească:

1) Domiciliul copilului cu Dvs.;
2) Pensie de întreținere pentru Dvs. (dacă vă veți ocupa de îngrijirea copilului și aveți nevoie de sprijin material/nu dispuneți de venit propriu suficient) timp de 3 ani de la nașterea copilului;
3) Pensie de întreținere pentru copil până la atingerea de acesta a vârstei de 18 ani.

Aspectele de mai sus pot constitui obiectul unui acord dintre (foștii) soți, care va fi prezentat instanței pentru a fi validat. În lipsa unui asemenea acord, aceste chestiuni vor fi soluționate de instanță.

15 august 2017
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Bineânțeles, doar că acest ambii soți au ajuns la o întelegere de comun acord pe cale amiabilă, pot să se adreseze unui notar pentru al autentifica și fără a merge în instanță.
Numai Bine.

16 august 2017