Divort initiat in Romania

18 martie 2023 25

Buna ziua. Sotul are cetatenia romana, dar sotia - nu. Sotul locuieste in Brasov cu 2 copii minori si a initiat procedura de divort la judecatoria Brasov. Sotia locuieste in Cahul. Este valabila decizia instantei din Romania asupra desfacerii casatoriei inregistrate in Moldova, daca sotia nu se poate prezenta acolo?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Dacă certificatul de căsătorie a fost transcris şi soţia a fost citată despre procesul de judecată atunci va fi valabilă hotărârea instanţei române

Codul de procedură civilă a României prevede:
(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii... mai detaliat nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul.

18 martie 2023