Divort la distanta

15 ianuarie 2018 141

Buna ziua. Parintii mei vor sa divorteze. Au un copil minor, casa si automobil. Pe linga asta fiecare a mai.mostenit cite ceva, in casnicie 22 ani. Ambii se afla peste hotare. Pot fi eu reprezentata lor aici pentru a depune acte? Si cum va decurge toata procedura? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Svetlana,
Potrivit prevederilor articolului 75 alineatul (1) Cod de procedură civilă al RM „Reprezentarea în instanţă judecătorească”:
În proces civil, persoanele fizice îşi pot apăra interesele personal, prin avocat sau avocat stagiar. Participarea personală în proces nu face ca persoana fizică să decadă din dreptul de a avea avocat.

Astfel, părintele... mai detaliat care intenționează să depună el/ea cererea de desfacere a căsătoriei(divorț) poate să vă meargă la oficiul consular/ambasada RM din țara unde se află pentru a face o procură, prin care să împuterniceacă pe o persoană (de dorit să nu fie copilul soților) cu dreptul de a încheia contract contract de asistență juridică cu un avocat și/sau avocat stagiar în scopul de a divorța și a partaja averea dobândită în timpul căsătoriei, de a vă reprezenta în fața tuturor autorităților publice centrale sau locale, în fața executorului judecătoresc, Agenției Servicii Publice, Notarilor, de a ridica și pune în executare documentul executoriu, de a primi sau nu bani sau alte bunuri în baza documentului executoriu, acordînd dreptul de a semna mandatul avocatului și a-i acorda avocatului împuternicirile specificate la articolul 81 Cod de Procedură Civilă al RM.

Cu referire la bunurile dobândite în timpul căsătoriei trebuie să știți că bunurile pe care soții le dobândesc ca moștenire, donație sau cu alt titlu gratuit este proprietatea personală a celui ce le-a primit și nu pot fi supuse partajului.
Soții care divorțează sau au divorțat deja, pot partaja doar bunurile care sunt proprietate comună, dobândite împreună în timpul căsătoriei.

16 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Svetlana trebuie să menționez că pe lângă desfacerea căsătoriei, urmează să se ceară și stabilirea domiciliului copilului minor cu unul dintre părinți.
De asemenea, părintele care solicită ca minorul să domicilieze permanent cu el, are dreptul să solicite încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor de la celălalt soț.

16 ianuarie 2018