Divort la notar cu sotul care e afla peste hotare

11 noiembrie 2019 152

Buna ziua. Vreau sa divortez de sot, nu mai traim din anul 2016. El este de acord, dar se afla peste hotare. Avem 3 copii minori. Cum pot sa depun cerere de divort fara el la notar? Poate el sa ia legatura cu notarul ca sa confirme ca nu e impotriva divortului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Din păcate această declarație se depune de comun acord de către ambii soți la notar sau la OSC, în cazul dvs puteți desface căsătoria prin instanța de judecată fără prezența acestuia.

12 noiembrie 2019