Divort la OSC cu cererea pensiei alimentare si grafic de vizita

8 octombrie 2018 73

Buna ziua. Depunem cerere de divorț la OSC, de comun acord. Pot obține pensia alimentara si grafic de vizita, prin OSC, daca sotul este de acord? Avem 2 copii minori, de 2 si respectiv 3 ani. Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Eva,
Referitor la stabilirea unei pensii de întreținere pentru fiecare dintre copii puteți încheia un contract autentificat notarial.
Cât privește stabilirea unui grafic de întrevederi cu copilul urmează să vă adresați la autoritatea tutelară, care, examinând informația obținută despre activitățile în care sunt implicați copiii, orarul de lucru al ambilor părinți... mai detaliat vor stabili un grafic. Partea care nu este de acord cu acest grafic poate să-l conteste în instanța de judecată și să solicite modificarea acestui grafic.

8 octombrie 2018