Divort, partaj

21 septembrie 2018 122

Dupa desfacerea casatoriei pe cale judecatoreasca fara partaj, unul din soti isi pierde dreptul de proprietate daca nu locueste in imobilul procurat in timpul casatoriei daca timp de 3 ani nu cere partajul acestuia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dreptul de proprietate nu se perde/dispare pe motiv de trecere a unei perioade de timp.

Poate vă referiți la: Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.
Însă după regula generală, termenul indicat supra începe a... mai detaliat curge din momentul cînd una din părți a aflat că i se încalcă un drept legat de proprietate.

21 septembrie 2018