Divorț, partajarea imobilului

26 iulie 2022 140

Bună! Părinții mei nu locuiesc împreună din 2007 și au divorțat oficial în 2016. Au un apartament cumpărat împreună în 2002, înregistrat la cadastru cu 1/2 cota parte fiecaruia. Atunci nu s-au înțeles cum sa vândă apartamentul și tatăl a rămas în acel apartament. Mama mea s-a mutat în chirie, și locuiește acolo până în prezent. În 2019 tata a rămas imobilizat și are gradul 1 de invaliditate. Mama e contactată repetat că e chemată în judecată pentru neachitarea serviciilor comunale pentru acel apartament. Datoria crește anual cu peste 20.000 lei. Întrebarea este următoarea: în situația descrisă, care ar fi posibilitățile ca mama să vândă acel apartament unde deține cota parte?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In lipsa acordului unuia dintre coproprietari, doar prin instanța de judecată.

28 iulie 2022