Divort, pensia alimentara nu a fost decisa de instanta

2 iunie 2023 21

Buna ziua! Anul trecut fosta mea sotie a cerut divort in instanta. Instanta a pronuntat divortul, dar in privinta pensiei alimentare a decis ca noi trebuie sa ne intelegem. In plus, a decis ca am dreptul sa-mi vad fara restrictii copilul. Acum sotia cere bani, de fapt sume mai mari decat 1/4 din salariu. In acelasi timp, ma impiedica sa vad copilul sub diferite pretexte. Eu i-am lasat toata averea acumulata in timpul casniciei. Are dreptul fosta sotie sa nu-mi permita sa ma vad cu copilul? Ce poate face ea fara acordul in privinta copilului? Poate fosta sotie sa se adreseze inca o data in judecata ca sa ceara stabilirea pensiei alimentare? Pot eu sa cer prin instanta partajarea averii comune? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Soţia are dreptul să se adreseze în judecată pentru a fi stabilită şi învasată pensia de întreţinere pentru copii.
Dumneavoastră aveţi dreptul să vă adresaţi în instanţă pentru a partaja averea comună.
Pentru a stabili un grafic de întrevederi cu copilul, adresaţivă autorităţii tutelare.

3 iunie 2023