Divort pentru a recunoaste un copil cu alta femeie

7 februarie 2018 203

Buna ziua. Sunt in urmatoarea situatie: sint casatorita, am un copil de 2 ani. Pe linga asta, sotul are amanta si ea este insarcinata in a 6 luna. E din Ucraina si va naste si va inregistra copilul acolo. Ea era casatorita, ieri a divortat de sotul ei. Acum sotul cere de la mine divort, pe motiv ca sa recunoasca copilul si sa-i dea familia lui in Ucraina trebuie sa fie divortat. El este moldovean, altfel copilul se va scrie automat dupa fostul sot a amantei lui, daca ea naste in urmatoarele 10 luni dupa divort? Spuneti-mi, va rog, cum stau lucrile in realitate. Adica e adevarat sau minciuna?
Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Buna ziua,
Codul Familiei al RM prevede soluții pentru asemenea situații, dar in cazul Dvs nu are nici o legatură cu divorțul, or copilul nu poate fi născut din această căsătorie.
Articolul 47. Stabilirea provenienţei copilului
(1) Provenienţa copilului de la mamă (maternitatea) se stabileşte în baza documentelor care confirmă naşterea copilului de... mai detaliat la mamă într-o instituţie medicală.
(3) Copilul născut din părinţi căsătoriţi ori în timp de 300 de zile din momentul desfacerii căsătoriei, declarării căsătoriei nule sau decesului soţului mamei copilului are ca tată pe soţul (fostul soţ) al mamei, dacă nu a fost stabilit contrariul.
(4) Prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civlă.
(5) Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

7 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Cristina,
În speța dvs. amanta este cetățean al unui stat străin și aceasta dorește să nască copilul în statul străin (în cazul dat Ucraina).
Bănuiesc că în Ucraina sunt reglementări similare cu cele din Republica Moldova, ceea ce presupune că tătă al copilului ei va fi declarat soțul de care... mai detaliat a divorțat.
Nu cred că pentru recunoașterea paternității copilului să fie necesar ca dvs să divorțați de soț, deși, acest lucru depinde de legile Ucrainei care reglementează recunoașterea paternității.
Dacă soțul dvs. dorește să

7 februarie 2018