Divort prin imputernicire la notar

13 septembrie 2021 117

Buna ziua. In caz ca nu ma pot prezenta la starea civila deorece locuiesc peste hotare, pot sa imputernicesc un jurist sa ma reprezinte pentru incheierea divortului? Sotia ar putea inventa o scuza sa nu se prezinte personal, iar eu voi fi nevoit sa ma intorc in tara de rezidenta. Din aceasta cauza o sa fiu nevoit sa apelez la un avocat sau notar, insa eu nu pot reveni in MD oricand va fi nevoie de prezenta mea. Tin sa mentionez ca eu am dat notificare sotiei cu o luna inainte de data sosirii mele in tara, totodata am facut programare la Starea Civila si am sa mai dau o notificare sotiei cu o saptamana inainte. Problema este ca sotia ignora aceste notificari si nu isi confirma prezenta. Inca o mentiune - noi nu avem copii in comun si nici bunuri sau proprietati, deci nimic de partajat. Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
în cazul divorțului la Oficiul de Stare civilă sau notar, este obligatorie prezența ambilor soți concomitent,
dacă acest fat se face imposibil, procedura devine una judiciară, indiferent că aveți sau nu copii sau bunuri comune, puteți împuternici prin procură un Avocat ca sa va reprezinte interesele în instanță pentru desfacerea... mai detaliat căsătoriei în ordine judiciară, suplimentar să se ocupe de depunerea actelor și ridicarea certificatului de divorț de la Starea Civilă.

14 septembrie 2021