Divort prin judecată

1 octombrie 2019 89

Bună ziua, avem copil minor care nu are un an. Soția nu acceptă să-mi dea divorț. Sunt gata să achit pensia alimentară mai mult decât de 25%. Casa comună în suburbia Chișinăului o las soției cu copil. Dar am viza de reședință în Transnistria (r-nul Slobozia). La ce instanță mă pot adresa? Dacă copilul nu are un an, o să-mi fie acceptată cererea? Cât de real este că vom fi divorțați, dacă soția este împotriva divorțului?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În cazul în care copilul minor comun are mai puțin de un an soțul nu poate divorța de soție decât în cazul în care soția își exprimă acordul la desfacerea căsătoriei. În caz contrar este necesar să așteptați îndeplinirea vârstei de un an a copilului.

2 octombrie 2019

eu am cetățenia transnistreană, pot obține divorțul prin judecată acolo, voi putea legaliza certificatul de divorț ce a fost întocmit în baza procesului de judecată de acolo?

2 octombrie 2019