Divort pronuntat in alt stat

11 februarie 2019 36

Pot sa aplic la divort in Moldova cu un act legal de separare/divort din alt stat membru EU? Fosta sotie nu vrea sa se mai intoarca in tara si reese ca numai eu am nevoie de acest divort. Avem un copil comun.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Eugen,

Trebuie sa solicitați hotarirea apostilată, după caz, supralegalizată prin procedura de supralegalizată consulară, din acel stat, după care o aduceți în Republica Moldova o traduceți, legalizați notarial traducerea și ulterior o prezentați la oficiul stării civile unde ați încheiat căsătoria.
Astfel, pe actul de căsătorie va fi făcută mențiunea respectivă... mai detaliat și din acel moment veți fi considerat divorțat și în Republica Moldova.

11 februarie 2019