Divort pronuntat in perioada exceptionala.

10 aprilie 2020 161

Sotul a depus la judecata cerere de divort, dar eu nu am fost anuntata despre acest fapt si nici nu am primit citatie de la judecata. Recent am primit la domiciliu scrisoare recomandata cu Dispozitivul hotararii judecatoresti privind desfacerea casatoriei emise pe 18.03.2020. Reiese ca hotararea judecatoreasca a fost emisa in perioda de situatie exceptionala in Moldova. Intrebarea mea este daca se considera valabila aceasta hotarare judecatoreasca sau este nula? Este necesar s-o contestez in termen de 30 zile, fiindca mai avem de partajat averea, de stabilit pensie alimentara pentru 2 copii minori. Multumesc celor care pot sa-mi dea un sfat cum sa procedez mai bine in cazul meu!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Hotărîre a în cauză puteți să o contestați daca simțiți necesitatea.
Potrivit ordonanței comisiei pentru situații excepționale, toate termenele de procedură sunt suspendate pină la finalizarea perioadei excepționale, urmînd să curgă în continuare ulterior finalizării situației excepționale.
Vedeți pct 8 din Ordonanța nr.1 din 18.03.2020 a comisiei pentru situații excepționale.

10 aprilie 2020