Divorț și copil de doar 6 luni

13 noiembrie 2023 5

Bună ziua. Cuplu căsătorit un an de zile, cu un copil de 6 luni. În cazul divorțului, sotul are casă, mașină,venit (totul cumpărat de el înaintea căsătoriei), iar mama nu are nimic, fiind dupa liceu, fără serviciu, fără bunuri, poate să fie întreținută de către părinții săi. În situația descrisă, cu cine din părinți va rămâne copilul?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Instanța de judecată va decide cu cine rămâne copilul.
reieșind din faptul că copilul este sugar ar fi cazul să rămână cu mama dar trebuie și avizul autorității tutelare privind condițiile de trai care le va avea copilul după divorț.
Mama trebuie să aibă viza de domiciliu la părinți pentru a... mai detaliat putea obține avizul de la autoritatea tutelară

14 noiembrie 2023
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Sunt de acord în totalitate cu cele menționate de colegul meu. Oricum în acest caz, este în interesele copilului ca domiciliul să fie determinat cu mama, tatăl este și el obligat să creeze condiții de trai corespunzătoare copilului, indiferent cu cine rămâne să locuiască. În fine, practica demonstrează... mai detaliat că instanțele în cazuri similare stabilesc domiciliul cu mama. Succese!

14 noiembrie 2023