Divort si custodia copilului

10 martie 2019 121

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul Dvs. Sunt casatorita de 7 ani si avem un baiel de 4 ani. Recent am ajuns intr-un conflict cu sotul care conduce spre divort. Locuim in sate diferite, acuma el ma ameninta ca va face tot posibil ca sa-mi ia copilul si sa nu-mi permita absolut sa-l vad. Acum ma aflu la parintii mei, in schimb el se afla la casa lui singur, mama lui este in Italia, tatal locueste in alt sat. Acum el va inregistra casa tatalui pe el si se pregateste de o reparatie, pentru a avea cat mai multe sanse de a ramane copilul cu el. In schimb eu nu am nimic in numele meu, casa este al tatalui, post de munca nu am. Vreau sa aflu care sunt sansele lui si care sunt ale mele, daca va fi nevoie de inregistrat ceva in numele meu, eu trebuie sa fac asta cat mai curand posibil. Va multumesc mult si astept un raspuns de la Dvs.!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Diana,

Nu cred că este posibil ca cineva să vă ofere șanse de câștig provitor la întrebările ridicate de către Dvs.
Țin să remarc că, de regulă, mamele au prioritate la stabilirea domiciliului permanent al copiilor cu ele.
Chiar dacă Dvs nu sunteți proprietara unui imobil însă îi puteți oferi copilului condiții... mai detaliat de trai decente aceasta poate fi în favoarea Dvs.

10 martie 2019