Divort si decadere din drepturi parintesti

10 octombrie 2017 193

Sunt tata, sotia mea a dat la divort si vrea sa ma decada din drepturile parintesti pe motiv nu mi-am indeplinit obligatiunile de tata 5 luni. Nu suntem inca divortati, avem in comun o fata. aceste 5 luni n-a dat voie sa vad fata, pe motiv ca fata nu vrea sa ma vada. Suntem 5 ani in casotorie, fata are 5 ani. N-am baut, n-am batut-o niciodata pe sotie sau pe copil. Din luna noiembrie 2016 nu traiesc cu sotia, dar m-a ajutat finaciar pina in luna martie 2017. In luna mai am avut o criza finaciara, am fost nevoit sa plec peste hotare ca sa dau creditele. Am revenit in Moldova in august 2017. Am vrut sa vad fata, dar sotia mi-a spus ca fata nu vrea sa ma vada si nu-i trebuie nimic de la mine, niciun ajutor financiar. Eu, tatal fetei, nu vreau sa ma decada din trepturile parintesti. Cum sa procedez in acest caz. Din vorbele sotiei, prima sedinta de judecata este pe data de 16.10 2017. Cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Achitati restanta la plata pensiei de intretinere si o prezentati in instanta de judecata !

10 octombrie 2017
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Decaderea din drepturi parintesti nu este cea mai simpla procedura, trebuiesc prezentate probe de catre sotia Dvs. In instanta de judecata motivati de ce nu ati achitat si propuneti sa fie deschis un cont pe care lunar sa transferati pensia alimentara. In asa mod sotia nu va avea... mai detaliat posibilitatea sa refuze banii si nici Dvs (daca nu sunt alte motive) nu ve-ti fi decazut din drepturi parinteti. Codul Familiei art.67 prevede cauzele decaderii din drepturi parintesti. http://lex.justice.md/md/286119/

10 octombrie 2017
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Nu există temeiuri ( motive) de a fi decazut din drepturi parintești. Mai mult aveti drepturi egale la educarea si cresterea copilului. Doamna nu are dreptul sa va interzica de a vedea copilul. Totodata puteti depune o cererela la Directia pentru protectia drepturilor copilului din raza teritoriala unde aveti domiciliul,... mai detaliat pentru a va stabili un grafic de intrevederi cu copilul, pe care sotia va fi obligată sa-l respecte.

13 octombrie 2017