Divort si impartirea apartamentului privatizat

25 iunie 2018 49

Daca am participat, cu copilul de 5 ani, la privatizarea apartamentului parintilor mei, la divort impart ceva cu sotul/sotia??

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Regulă este următoarea, toate bunurile dobîndite de soți în timpul căsătoriei sunt bunuri comune, astfel fiecăruia îi revine cîteodată o jumătate. Astfel soțul poate pretinde la cotă parte din bunul ce sunt înregistrate doar pe d-stră.
Sigur la acest capitol sunt și devieri, care pot fi identificate doar la studierea... mai detaliat actelor proprietate.

26 iunie 2018