Divorț si inregistrarea paternitatii

23 aprilie 2021 26

Bună ziua. Nu trăim cu sotul demult, dar avem un copil de trei anișori. Nu suntem încî divorțați. Acum sunt însărcinată cu al doilea copil de la alt bărbat. Daca divorțez acum, o sa-l pot scrie pe tatal biologic in certificatul de naștere sau automat se scrie fostul sot?

Jurist comments 1

Pîrlițanu Daniel
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Da, se prezumă că soțul e tatăl copilului (se înscrie automat), însă sigur că îl puteți înscrie pe tatăl biologic.
Depuneți împreună cu soțul o declarație prin care confirmați că el nu este tatăl copilului la organul de stare civilă și, tot acolo, depuneți împreună cu tatăl biologic al celui de-al... mai detaliat doilea copil o declarație comună prin care confirmați paternitatea acestuia asupra copilului.
Le puteți face chiar înainte de nașterea copilului.

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=122974&lang=ro#
Vedeți articolul 47, alineatele (3)-(5) și (7).

23 aprilie 2021