Divort si intretinere din partea sotului

21 august 2023 6

Buna ziua. Doresc sa divortez pentru ca nu ne mai intelegem cu sotul. Locuim in Anglia, el are lucru stabil, cu salariu mare, iar eu stau acasa cu copilul de 5 ani. Acuma sunt in Moldova, dar curand plec in Marea Britanie. Cum sa incep divortul? Vreau ca copilul sa ramana cu mine si ca pana ma voi stabili cu lucrul, sotul sa ne intretina. Adica sa am acoperis si sa achite scoala, ca sa poata copilul sta mai multe ore. Avem o casa si doua masini, dar nu pretind la ele.

Jurist comments 2

  • Avocat

Buna ziua, legilslatia RM nu prevede încasarea pensiei de întreținere pentru soție după îndeplinirea vîrstei de 3 ani a copilului.
Divorțul îl inițiați în instanță de judecată concomitent cu stabilirea domicilliului minorului și încasării pensiei de întreținere.
Cu toate că dvs indicati ca nu pretindeti la bunurile indicate supra sunteti... mai detaliat coproprietar daca au fost dobîndite în timpul căsătoriei.
În caz de necesitate apelați - 068531503.

21 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Victoria.
Cazul dvs este de o complexitate ridicată cu mai multe subtilități. Din cele relatate de dvs în speța apar niște întrebări de concretizare care urmează de stabilit pentru viitor strategia de lucru al avocatului.

Recomand de a obține o consultație detaliată la un avocat.
Succese.

30 august 2023