Divort si mostenire

21 septembrie 2020 71

Buna ziua! Ma pregatesc sa dau la divort si in acelasi timp mama mea vrea sa imi faca acte pe casa, este casa pafintilor mei. La divort, sotul poate pretinde la parte din casa? Mentionez ca avem 3 copii.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă tranzacția o faceți sub forma unui contract de donație atunci soțul nu va putea pretinde nici la o cotă parte. În cazul în care va fi o V-C atunci va putea fi considerată proprietate în devălmășie unde acesta va putea pretinde parte din ea.

22 septembrie 2020

Am inteles. Multumesc pentru raspuns! O zi buna.

22 septembrie 2020