Divort si partaj avere

13 octombrie 2019 196

Buna ziua. Mama mea doreste sa divorteze, tatal va fi cam impotriva. Impreuna ei au o casa de 120 m2, un lot de casa alaturi de 130 m 2 si o masina. Toate astea dorim sa le impartim. Cum ar fi corect sa facem cat mai curind sa primeasca divortul si casa dorim sa i-o lasam tatalui, doar ca sa plateasca jumatate din toate bunurile (adica compensatia cand renunti la jumatate de casa si doresti bani). Motivul despartirii este violenta verbala si fizica in familie. Eu, copilul lor, am deja 20 ani, dar pe langa asta a mai aparut o doamna care zice ca el ar fi avand inca un copil minor. Deocamdata ea nu a depus la judecata, dar spunea ca o va face. Care ar fi pasii urmatori pe care ar trebui sa-i facem? Suntem din Anenii Noi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

In cazul in care părinții dvs au ajuns la un numitor comun privind soluția referitor la partajul bunurilor dobândite in căsătorie atunci pot adresa o declarație comună privind desfacerea căsătoriei la oficiul stării din raza domiciliului unuia dintre ei, fie la notar.
Partajul proprietății comune poate fi efectuat la notar dacă,... mai detaliat părțile au găsit soluția si sunt de acord ambele cu aceasta soluție.
In cazul in care unul din soți nu este de acord cu soluția privind partajul averii atunci unul din soți sau chiar ambii se pot adresa in instanta de judecată.
In cazul adresarii in instanta de judecată este necesar sa achitați taxa de stat.

13 octombrie 2019