Divort si partajarea apartamentului

5 noiembrie 2019 122

Buna ziua. Parintii vor sa divorteze, dar in timpul casatoriei au cumparat un apartament. Mama lucreaza peste hotare (a achitat si reparat apartamentul), iar tata nu lucreaza (ultimii 8 ani nu a lucrat nimic, nu a achitat nimic), consuma des alcool. Atunci cand mama nu-i trimite bani, face scandaluri si spune ca va vinde apartamentul care este scris pe el. Vreau sa stiu daca el poate face ceva atata timp cat mama nu este in tara? Si daca va avea parte egala din apartament la divort (se ia in consideratie faptul ca el nu a lucrat si nu a achitat nimic? A avut si probleme cu politia (violenta in familie).

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Fără acordul mamei acesta nu va putea vinde apartamentul indiferent că este scris pe numele acestuia sau nu.

Ceea ce ține de partaj atunci da, este considerat un bun în devălmășie și aportul făcut de mama asupra apartamentului la fel se considera un aport comun, familial.

5 noiembrie 2019