Divort si partajarea averii

22 iulie 2019 192

Buna! Va rog sa ma ajutati cu o consultație. Sotia doreste sa depuna la divort din motive ca sotul este baut practic zilnic, cauta cearta, ameninta si agreseaza fizic sotia. Practic tot imobilul, mobila, toate bunurile sunt procurate de sotie. Cum se imparte averea? Si inca o intrebare: automobilul (care este înmatriculat pe numele sotiei) tot merge ca avere care se împarte?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Regula generală
Articolul 26. Determinarea cotelor-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor
(1) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor şi determinarea cotelor-părţi din aceasta, părţile... mai detaliat soţilor sînt considerate egale dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.
(2) Instanţa judecătorească este în drept să diferenţieze cotele-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.
(3) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune se împart între ei proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate.

Indiferent pe numele cui sunt înregistrate bunurile, atit timp cit sunt dobîndite in timpul căsătoriei, cotele se consideră egale.
Este posibil de a incerca de a diferenția, doar in timpul studiu actelor.

22 iulie 2019