Divorț și partajarea averii comune

22 aprilie 2020 133

Bună ziua. Vreau sa divorțez, după o căsnicie de 30 de ani. Avem 3 copii, dintre care doar unul încă este minor (17 ani). Avem un apartament cu 3 camere și dorim să-l vindem si să împărțim la toți egal. Este posibil, având în vedere că apartamentul este pe numele soțului și l-am cumpărat în timpul căsătoriei. Cum va decurge judecata si cum se vor împărți bunurile? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Apartamentul a fost privatizat de dumneavoastră sau procurat că proprietate privată?
Daca bunurile au fost dobindite in timpul căsătoriei, indiferent daca este înregistrat doar pe numele soțului, dumneavoastră că regulă generală aveți dreptul la 1/2 din orice bunuri, bani sau alte valori.
Nu este obligație de a partaja bunurile inclusiv pentru copii,... mai detaliat dacă aceștia nu sunt coproprietari.
Este posibil de a partaja amiabil, sau prin judecată, instanța urmînd să dispună partajarea a 1/2 pentru dumneavoastră.
Sigur pentru a va oferi date mai concret urmează a studia actele și datele.

22 aprilie 2020