Divort si partajul averii

4 aprilie 2019 37

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, cum se procedeaza in cazul in care casa in care locuim cu sotul si copiii minori, mi-a fost donata mie de catre parintii mei prin contract de donatie, dupa casatorie. Viza de resedinta in casa o am doar eu si copiii. Acum, daca divortez, ce trebuie sa fac ca sotul sa nu aiba parte din casa?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor
  • Alte domenii
  • Dreptul penal
  • Dreptul muncii
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună Nadejda,

Potrivit prevederilor Codului familiei bunurile dobândite cu titlu gratuit/în dar constituie proprietatea personala a soțului carea le-a primit și nu se supun partajului. Astfel, soțul nu poate pretinde la o cota parte din acest bun imobil.
Pentru a-i radia viza de reședință/domiciliul soțului de la aceasta adresă este suficient ca... mai detaliat Dvs. proprietarul bunului imobil să mergeți la Agenția Servicii Publice și să solicitați acest lucru.

Codul familiei - art. 22 Proprietatea personală a soţilor
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
(2) Lucrurile de uz personal (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire.

4 aprilie 2019