Divort si pensie alimentara

16 decembrie 2019 261

Buna ziua. Pe zece ianuare am chemare la judecata. Mi se cere prin judecata sa plătesc pensie alimentare 3.000 lei pe luna. Avem un copil, eu nu lucrez. Poate judecata sa ma oblige sa platesc asa suma lunar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sigur că este dreptul fiecărui de a solicita cit dorește.
Totuși, puteți merge la fisc teritorial pentru a solicita confirmate privind veniturile, sau prezentați alte probe in sensul diminuării acestei sume.
Totuși posibil încasarea pensiei alimentare sub forma de sumă fixă sau procentuală din venituri.

16 decembrie 2019