Divort si pensie alimentara

17 aprilie 2021 21

Buna ziua. Sotul este de acord sa divortam, dar nu vrea sa achite pensie alimentara. Avem doi copii minori. Cum sa procedez: sa divortez pe cale amiabila si dupa asta sa cer pensie alimentara prin judecata?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Marcela, DVS puteți să enițiați un proces de divorț, de dorit ca pachetul de documente destinate ex soțului, care vor veni din instanță să nu nimerească în mînele lui.Posibil DVS locuiți împreună, pioșta e comună, sosește pe o aceiaș adresă. Sau puteți să întocmiți o cerere de divorț,... mai detaliat fără indicarea precum că solicitați pensia alimentară. Lasă el să știe, că o să aibă așa ceva, V-a fi pronunțată o hotărîre de divorți și incasarea pensiei alimentare, după aceasta vă duceți la executor și o să inițiați dosar de incasarea pensiei alimentare silită. D-na Marcela, dacă vreți mai detailiat, puteți să mă contactați pe viberul meu 068669950 și noi v-om putea discuta mai amenunțit, ce spui ?

18 aprilie 2021