Divorț și schimbarea numelui de familie al copilului

2 august 2022 13

Buna ziua! Eu si sotul dorim sa divortam. Avem un copil de 2 luni. Copilul poarta numele sotului, eu insa am pastrat numele meu la nastere. As vrea ca dupa divort copilul sa poarte numele meu. Daca este posibil acest lucru, care este procedura? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Dreptul penal
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!
Conform art.56 din Codul Familiei al RM, în baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie... mai detaliat şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.

Pentru asistență juridică puteți să apelați la numărul de tel.: 069076419

3 august 2022