Divorț și stabilirea domiciliului copilului peste hotare

6 august 2021 38

Buna ziua. Sunt căsătorită, dar ambii vrem divorț. Avem un copil de 2 anișori. Vreau să mă stabilesc cu traiul în altă țară, Daca tatăl e de acord sa se dezică de drepturi părintești, pot sa iau copilul cu mine? Unde mă adresez și de ce am nevoie pentru asta? Mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Va recomand ca tatal sa intocmeaza o declaratie la notar ca isi acorda permisiunea stabilirii domiciuliului copilului minor in strainatate in temeiul art. 1 alin (4) din legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, care prevede:
(4) În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în... mai detaliat străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

6 august 2021