Divort sot aflat peste hotare

21 iulie 2017 56

Bună ziua. Vreau sa înaintez o cerere de divort. Am locuit peste hotare, la moment eu cu copilul de doi anisori suntem în tara, soțul a rămas peste hotare. De ceva vreme.el fără explicații și lămuriri nu ne-a mai dorit ca familie, nu s-a interesat de copil, având un comportament de neexplicat fata de noi. Care sunt condițiile de divort în asemenea caz? Și dacă as putea face în asa fel sa nu aibă atribuții cu copilul. Țin sa menționez ca copilul suferă mult aceasta ruptura de lingă taica-sau.El însă nici nu suna, nici nu se interesează de copil. Mulțumesc frumos.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua,
Imi pare rau pentru drama prin care treceti, dar sunt sigur ca veti reusi.
Procedura de divort este una simpla, dar mai de durata. Puteti initia aceasta procedura de una singura sau ca sa evitati emotiile puteti angaja un avocat. In privinta limitarii tatalui in drepturile sale de... mai detaliat parinte este mai dificil, dar ca si prim pas urmeaza sa inaintati cerere de chemare in judecata si sa cereti pe linga divort, stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs, stabilirea pensiei alimentara si pensie alimentara.

21 iulie 2017