Divorț, soțul e peste hotare

6 ianuarie 2022 153

Buna ziua. Sunt căsătorită de 14 ani, in ultimii 12 ani nu trăim cu soțul. De 4 ani suntem după hotare, dar in țări diferite. Cum pot sa divorțez și sa iau custodia copilului de 14 ani? Nu am actele de identitate ale soțului. Sper sa existe o ieșire din situația mea. Mersi anticipat!

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna Iulia, pentru a obține divorțul nu este nevoie de buletinul soțului. DVS trebue să comunicați telefonul de contact al soțului, E-mail lui ți alte date, la care să aibă acces instanța.

7 ianuarie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

contactați-l pe fostu soț și coordonați pentru a desface căsătoria la organul de stare civilă...........dacă lipsește deja acordul celuilalt soț sau există litigii privind copilul, atunci deja prin instanța de judecată.....pentru aceasta trebuie să semnați mandatul avocatului sau, dacă nu doriți să vă deplasați în RM, îi eliberați procură autentificată... mai detaliat la consulatul Moldovei și o expediați avocatului,.............la organul de stare civilă se desface căsătoria atunci când există acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceştia nu există neînţelegeri referitoare la partajul proprietăţii comune în devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi..............:
Dacă soţii au copii minori comuni şi nu au ajuns la un acord privind întreţinerea, educaţia şi domiciliul acestora sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.............Desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească şi în cazurile cînd există acordul la divorţ al ambilor soţi, însă unul dintre ei refuză să se prezinte la organul stare civilă pentru soluţionarea problemei.

9 ianuarie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

deci, în caz că nu dați de fostul soț sau el se eschivează de a se prezenta la organul de stare civilă, atunci, când sunteți în Moldova, contractați cu un avocat, semnați mandatul avocatului cu împuternicirile respective sau îi eliberați o procură (chiar și de peste hotarele RM), unde puteți... mai detaliat să-l împuterniciți chiar să ridice certificatul de desfacere a căsătoriei de la organul de stare civilă..........ce ține de datele de identitate ale soțului, dacă nu le cunoașteți, avocatul are dreptul de a solicita informații de la Agenția Servicii Publice, inclusiv viza de domiciliu........

9 ianuarie 2022