Divortata fara procura

18 iulie 2017 62

Salut. Spuneti-mi va rog, pot pleca la mare la Ucraina cu copilul daca nu am acordul tatalui? Suntem divortati, copilul are pasaport biometric.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Marina

Da, Legislatia in vigoare permite si mai exact Legea cu privirea la iesirea si intrarea in RM stipuleaza ca copilul minor paote fi insotit doar de un reprezentant legal la iesirea din tara, cu atit mai mult dvs detineti pasaportul biometric la care este si acordul tatalui.

18 iulie 2017