Divorțul daca avem copil minor

28 august 2018 97

Buna! Care este procedura de divorț daca avem copil de 11 luni și actualul soț nu da acordul său? Menționez că bunuri materiale comune nu avem.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În asemenea caz urmează să vă adresați în instanţa de judecată după locul dvs de domiciliu, cu invocarea următoarelor pretenții:
1. Desfacerea casatoriei
2. determinarea domiciliului permanent al copilului cu mama
3. dacă doriți cereți pensia de întreținere pentru copil
4. Solicitați încasarea cheltuielilor de judecată inclusiv de asistenţă juridică dacă contractați un... mai detaliat avocat.

28 august 2018

Buna Dn-ul Igor . Mulțumesc pentru răspuns , și iarăși revin cu întrebarea dată.
Mă interesează punctul 4 ,fiind în concediu de maternitate aș dori să solicit achitarea cheltuielilor de judecata inclusiv și cele ce țin de serviciile avocatului ,de catre soț.
Deci care va fi procedura ?
Daca este... mai detaliat posibil aș dori o consultație poate la telefon .

16 februarie 2019