Doar această sancționare?

13 august 2017 127

Bună ziua. În cazul în care cineva conduce autovehiculul (în situația în care i-a fost suspendat permisul pentru conducere în stare de ebrietate și termenul sancțiunii nu a expirat) și este oprit de către poliție, se aplică doar aceasta sancțiune:
[Art.231 al.(3) Conducerea vehiculului de către o persoană privată de dreptul de a conduce vehicule se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale.]?
Sau mai sunt și alte sancționări?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În lipsa altor elemente, care să constituie contravenții, șoferul în situația descrisă va fi sancționat doar în temeiul art. 231 alin. (3) Cod Contravențional.

14 august 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca automobilul este proprietatea sa da , in cazul in care autmobilul nu este inmatriculat pe numele sau se mai aplica si amenda in ce priveste incredintarea conducerii automobilului unei persoane care nu detine permis de conducere , aplicata proprietarului autovehiculului!

14 august 2017