Dobanda de intarziere

3 octombrie 2019 66

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca am stins datoria integral in luna iunie, a avut creditorul (persoana fizica) dreptul sa depuna cerere de calcul a dobanzii in luna august? Din cate stiu, creditorul nu si-a rezervat acest drept si eu nu am fost pusa in intarziere.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În cazul în care debitorul nu a stins obligația pecuniară ajunsă la scadență în ultima și și au început să curgă dobânda de întârziere și/sau penalitatea, creditorul poate primi suma capitalului împrumutată și să introducă o acțiune în justiție fără a mai pune în întârziere împrumutatul(debitorul), deoarece în cazul existenței... mai detaliat unei prevederi contractuale din care reiese cu certitudine data scadentă, debitorul se consideră că a știut despre obligațiile sale.

Vedeți ce prevede Codul civil accesînd linkl-ul de mai jos: http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112573&lang=ro

4 octombrie 2019

Nu a fost pusa o data scadenta . Hotararea de judecata a fost restituirea datoriei in rate si in masura posibilitatilor. Mi s-a retinut din salariu 45% pina la stingerea integrala a datoriei , care a fost primita in baza unei recipise fara a include vre-o dobanda sau vre-un termen

4 octombrie 2019