Dobanda la imprumutul oferit de lombard

3 august 2017 148

Buna ziua.
Spuneti va rog, cat de corecta sau rezonabila este dobanda incasata de Lombard si anume de 3% lunar?
3% * 12 luni = 36 % anual
Unde se poate de scris o plingere pe asa dobinda exagerata?
Cum se poate de micsorat sau de anulat asa dobanda?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Lombardurile sînt instituţii creditare, care oferă populaţiei posibilitatea de a-şi păstra obiectele de uz personal şi casnic, precum şi de a primi împrumuturi cu amanetarea acestor obiecte.
Privitor la dobândă, lombardurile stabilesc de sine stătător preţurile şi tarifele la serviciile prestate de ele.
Privitor la plângeri, adresațivă... mai detaliat la Ministerul Economiei deoarece politica statului în domeniul reglementării prin licenţiere a activităţii de întreprinzător este promovată de ei.
Privitor la ultima întrebare, o puteți face prin instanță de judecată, doar că veți avea nevoi de un avocat.
Mult succes!!!
P.S. mai multe informații gasiți pe acest site http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=295948&lang=1
http://lex.justice.md/md/313293/

3 august 2017
Maxim Macovei
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

În primul rând, determinarea rezonabilității dobânzii depinde și de faptul în ce perioadă ați contractat împrumutul. Dobânda trebuie să se afle într-o relaţie rezonabilă cu rata de bază a Băncii Naţionale a Moldovei, iar rata de bază a BNM se modifică periodic în dependență de mai mulți factori... mai detaliat (spre exemplu la 25.02.2016 rata de bază BNM era 19%, la data de 06.08.2017 este doar 8%, istoricul îl puteți vedea accesând următorul link: https://www.bnm.md/ro/content/ratele-dobanzilor), respectiv este necesar să țineți cont de acest aspect.

Consider că aveți toate șansele să declarați nulă parțial rata de bază în mărime de 36%, înaintând o acțiune în instanța de judecată, întrucât practica judecătorească apreciază ca fiind rezonabilă o rata de bază care nu deviază cu mai mult de 5-7%, în cel mai rău caz, de la rata de bază stabilită de BNM. Însă va fi declarată nulă nu toată dobânda, ci doar partea care nu este rezonabilă, spre exemplu dacă instanța va stabili că este rezonabilă o dobândă de 16%, va fi declarată nulă doar partea de 20% (36%-16%).

Recomand fie să Vă adresați la Agenția pentru Protecția Consumatorilor (http://consumator.gov.md/feedbacktxt.php?l=ro&idc=176) care v-ar putea apăra drepturile gratuit sau să Vă adresați la un avocat.

Dacă aveți întrebări suplimentare, nu ezitați să mă contactați.

6 august 2017