Dobandirea proprietatii prin mostenire

16 august 2020 143

Buna ziua. In timpul casatoriei, sotia a primit avere prin testament. Sotul poate pretinde la aceasta avere? In cazul vanzarii acestor bunuri, trebuie sa fie prezent si sotul pentru a semna?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Cristina,

Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

Dvs puteți liber dispune de acest bun cum doriți... mai detaliat (vânzare, donație, chirie etc).

17 august 2020