Documente necesare pentru desfacerea căsătoriei de către un soț când ambii sunt de acord și nu au copii

4 aprilie 2020 87

Dorim sa divorțăm de comun acord. Nu avem copii. Eu locuiesc in Anglia, soția - in Rusia. Am fost căsătoriți la Chișinău. Eu singur pot da la divorț? De ce documente am nevoie și cat o sa dureze dacă depun cererea la ambasada Moldovei in Anglia? Mersi mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
De comun acord se desface căsătoria in prezența ambelor soți,
În lipsa unuia, divorțul va avea loc prin intermediul inștanței de judecată.

5 aprilie 2020