Documente pentru copii

2 septembrie 2020 16

Buna ziua! Sunt casatorita de 17 ani, eu si fostul sot avem impreuna 3 copii. Sunt victima a violentei domestice, fostul meu sot a facut puscarie 1 an (din cauza violentei) si a avut restrictie pana acum in luna septembrie fata de mine si de copii. Am depus actele la divort anul trecut in decembrie, dar divortul nu se poate pronunta pentru ca acest individ si-a schimbat adresa si nu il pot gasi sa semneze actele de divort. Mentionez ca locuiesc cu cei trei copii ai mei in Anglia si fostul sot la fel! Copiilor le-au expirat pasapoartele. Cum trebuie sa procedez pentru a le face pasapoarte? Fiica cea mare are 14 ani, nu are ID! Va rog sa imi dati un sfat ce sa fac in aceasta situatie! Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
în MD puteți perfecta actele pentru minor
declaraţia unuia dintre reprezentanţii legali, depusă în scris în faţa funcţionarului consular sau autentificată de notar, din care să rezulte acordul pentru eliberarea paşaportului persoanei reprezentate, în cazul părinţilor aflaţi în căsătorie, în afara căsătoriei sau divorţaţi, dacă în hotărârea instanţei de judecată... mai detaliat cu privire la desfacerea căsătoriei nu este stabilit părintele căruia i-a fost încredinţată întreţinerea minorului, sau în cazul părinţilor a căror căsătorie a fost desfăcută de organul de stare civilă ori de notar.
Vedeți http://asp.gov.md/node/1446

Ce ține de alte state, consultați legislația acelor țări

7 septembrie 2020