Documente pentru copil

29 iunie 2020 12

Buna ziua. Ce documente imi trebuie pentru fetita ca sa putem ajunge la tatal fetitei in Franta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Dacă copilul merge peste hotare cu nunul dintre părinți, e vorba oar de pasaportul de strainatate si pentru orice caz certificatul de naștere.
Daca merge cu un terț, este necesară declaratie din partea părinților.
Pentru detalii si conditii specifice, apelati la serviciul poliției de frontieră, veti cunoaste toate detaliile din prima sursă.
http://border.gov.md/index.php/ro/contacte

30 iunie 2020