Documentele pe casa

4 noiembrie 2019 98

Buna ziua. Sunt unicul copil in familie, tatal meu a decedat in 2015. De la apartament a ramas doar contractul de vanzare-cumparare si nimic mai mult. Nu m-am ocupat de actele pe casa pana acum. De unde trebuie sa incep ca sa le pun in ordine?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
contract de vînzare cumpărare, adică prin care ați(părinții) devenit proprietari? asta e actul de proprietate, alt ceva nu e nevoie.
sigur, după decesul tatălui, urma să vă adreasați la notar pentru e deschide dosar succesoral, și a moșteni bunurile ce au aparținut acestuia, cota parte din imobil sau altele, dacă nu... mai detaliat a existat un testament.
Termenul de adresare pentru a moșteni, în situația d-stră era de 6 luni, dacă nu ați reușit, atunci, posibil va fi necesar să vă adresați în judecată pentru a vă restabili în termen, sau proba accesptarea succesiunii prin intrarea în posesie.
Ulterior la botar, pentru a obține certificat de moștenitor, care urmează sa înregistrați la Departamentul Cadastru.
Depinde de numărul succesorilor, depinde dacă și dumneavoastră sunteți coproprietar al imobilului, urmează a fi ridicat informații de la cadastru privind proprietarii înregistrați, sunt mai multe de făcut.

5 noiembrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

O alternativă la cele menționate de către colegul meu ar fi:
1. Adresarea la Organul cadastral al Agenției Servicii Publice cu o cerere să vă elibereze copia justă a contractului respectiv;
2. Dacă, ați avut grijă de acel apartament, ați achitat plata pentru serviciile comunale, impozitul pe bunul imobil, adresați-vă cu... mai detaliat o cerere de constatare a faptului cu valoare juridică și anume constatarea acceptării succesiunii prin intrarea în posesia de facto a bunurilor. După aceasta, mergeți la notar.

De remarcat că, prelungirea termenului de acceptarea a succesiunii menționat de către colegul meu mai sus, se aplică situațiilor în care moștenitorii nu au cunoscut despre deces și au aflat abia acum.

5 noiembrie 2019