Dodîndirea (i)legală a probelor în spațiu privat?

21 iulie 2017 38

Bună ziua. Am o întrebare. Am la moment un litigiu individual de muncă. Am contestat ordinul de concediere, emis de șefa unei grădinițe private, unde am lucrat ca educator. Temeiul de concediere este Art. 86 alin. (1) lit. (a) - "rezultatul nesatisfacator al perioadei de probă". Asta deși sunt absolventa Universității Alecu Russo din Bălți (2016), adică tînăr specialist, și după idee (conform Art. 62 din Codului Muncii) nu e aplicabilă concedierea tinerilor specialiști. Dar vreau să întreb altceva. Ideea este că lucram acolo din august 2016 fără contract individual de muncă (din nedorința șefei de a-l încheia), și am fost angajată oficial abia din decembrie, fiind concediată în februarie 2017. Acum vreau să demonstrez că de fapt am lucrat mai mult decît 2 luni și că salariul neoficial era mult mai mare (nu mi-a fost achitată ultima lună). Dețin fotografii și video făcute vara 2016 în interiorul încăperii, fotografii cu copiii și cu mine pe fundalul lor. Dețin deasemenea și înregistrări audio a discuțiilor cu șefa, care îmi tăia din salariu pentru pretinse întîrzieri (de fapt îmi cerea să vin la muncă mai devreme decît în contract, și îmi reproșa asta la telefon). Am și înregistrări ale unor activități cu copiii desfășurate suplimentar graficului de muncă, pe care acum fosta șefă nu le recunoaște și la fel nu le-a achitat, spunînd că tot ce mi se cuvenea, a fost achitat. De fapt mi-a fost achitată doar partea oficială a salariului. Menționez că prietenul meu are o înbregistrare video în care șefa recunoaștea că a achitat și salariu neoficial, însă Inspectoratul Muncii unde m-am adresat, nu a avut față de asta nicio reacție și a examinat doar superficial cazul reieșind din actele puse la dispoziție de fosta șefă.
Spuneți vă rog, probele foto, video, dar și audio (înregistrările discuțiilor și a celor telefonice) într-un litigiu individual de muncă au valoare juridică și forță de probațiune? Avocatul șefei mele invocă că ele au fost obținute ilegal, adică a fost încălcată procedura de dobîndire a probelor pe motiv că șefa nu a fost anunțată că o înregistrez. Specific că grădinița se află într-un apartament dintr-un bloc nou construit, și acum mă tem că voi fi acuzată că am colectat ilegal probe, și mă tem ca judecătorul va respinge probele ca unele obținute ilegal.

Aștept răspunsul Dvs. și vă mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Adresațivă la Centrul de Investigaţii Jurnalistice din Moldova
Chişinău, MD-2009
str. Mihail Kogălniceanu, 66
info@anticoruptie.md
+373 22 10 90 20
Mult succes!!!

23 iulie 2017