Doi coproprietari ai unui apartament

15 aprilie 2021 17

Salutare! Sora soției, care se afla peste hotarele tarii, dorește sa cumpere un apartament în Chișinău, dar din cauza pandemiei și a actelor de ședere în străinătate nu poate reveni în Republica Moldova și nici procură pe soție nu reușește sa facă. Este posibil de cumpărat apartamentul, dar în contractul de vânzare cumpărare ca proprietari să figureze soția mea și sora ei, iar eu (soțul) sa nu fiu înscris?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
la caz, toate bunurile obținute în timpul căsătoriei sunt proprietate comună a soților, doar dacă întocmiți un contract matrimonial, în temeiul acestuia, proprietar va fi doar soția(depinde cum se formulează).
Totuși, fără procură, nu este posibil înscrierea imobilului după o altă persoană, procura confirmă intenția persoanei reprezentate, în lipsa persoanei... mai detaliat sau a procurii este imposibil de înregistrat pe cineva ca proprietar

16 aprilie 2021